Hoşgeldiniz  

Bilgifen’de Eko Okul Programı Başladı

admin | 05 Kasım 2017 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, Kültür, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor

Fethiye’de bu yıl eğitim öğretime başlayan Bilgifen okulları yeni projeleriyle başarıya odaklı eğitim için programların uygulanmasına başladı.

Eco-Schools Projesi okul öncesi eğitimde, ilkokul ve ortaokulda Bilgifen Okulları öğrencilerine çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanacak bir projedir. Katılımcı yaklaşımıyla okuldaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinecekler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirme de etkin rol alacaklar. Proje, okulda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlayacak.

Eko-Okullar Programı 2016-2017 eğitim-öğretim yılı itibari ile 62 ülkede uygulanıyor. Eko-Okullar Programı kapsamında 49binden fazla okula, 13milyondan fazla öğrenciye ve 1Milyon 170Bin’den fazla öğretmene ulaşıldı.

 Eco Schools Programı Hem Bir Program Hem Bir Ödül Planı

Eco-Schools Projesi, okulumuzda çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; proje dahilinde yaptığımız çalışmalarda ve vereceği çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşıyor. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etiket. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıl bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Eco-Schools Projesi uzun erimli bir proje.

Bilgifen okulları İlkokul Müdür Yardımcısı Kübra Sönmez Özdemir; Eco Schools programının öğrencilerin gelişimi açıcından çok önemli olduğuna dikkat çekerek; “Projenin uygulanması, Bilgifen Okulları öğrencilerine çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır.

Bir grup üyesi olacaklar ve yeni bir kimlik geliştireceklerdir, Grup çalışmasına alışır katılımcı bir yapı oluşturacaklardır, Sorunları tanıma, çözüm üretme ve tartışma becerisi geliştireceklerdir, İnisiyatif kullanma, karar verme yetenekleri gelişecektir, Plan yapma, rapor yazma becerileri gelişecektir, Tüketim alışkanlıkları değişecek, savurganlık önlenecektir, Doğal kaynakları koruma bilinci gelişecektir.

Proje Konuları

Çalışma, çöp – atık – geri dönüşüm, su, enerji, biyolojik çeşitlilik gibi temel çevre konularından biri ile başlatılır. Eco-Schools bu konuları birer ya da ikişer yıl çalıştıktan ve öğrencilerin konuyu tam olarak kavradıklarından emin olduktan sonra yan konular olan iklim değişikliği, ulaşım, sağlıklı yaşam, gürültü kirliliği vb. konularda çalışmalarını sürdürebilirler. Projenin ilk  yılında olan okulumuzda çöp-atık-geri dönüşüm konusunu ele alacağız.. Bunun sebebi, bu konuda yapacağımız çalışmaların sonuçlarının çok daha kısa sürede görülmesi ile okuldaki motivasyonu artırma potansiyelinin olmasıdır.

Bu Yıl Uygulayacağımız Proje Konumuz: Geri Dönüşüm-Çöp Atık

Geri dönüşüm artık kullanılmayan malzemelerin ve çöplerin çeşitli yöntemlerle hammadde olarak tekrar kullanılabilir hâle getirilmesidir. İnsan nüfusuyla birlikte giderek artan tüketimin doğal dengeyi bozmaması ve doğaya verilen zararı en aza indirmek için geri dönüşüm gereklidir.

Çünkü maddelerin tekrar kullanılması enerji tasarrufu sağlar.

Örneğin, geri dönüştürülmüş alüminyumun kullanılması, sıfırdan üretilen alüminyuma göre üçte bir oranda yüzde 35’e varan enerji tasarrufu anlamına gelir. Bunun sonucunda soluduğumuz havayı daha az kirletmiş oluruz. Kullanılmış kâğıtların toplanıp tekrar kâğıda dönüştürülmesi de hava ve su kirliliğini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca kâğıdın hammaddesi olan ağaçların daha az kesilmesi anlamına gelir. Mesela bin ton atık kâğıdın dönüştürülmesi sekiz ağacın kesilmesini engeller.

Hammaddeler böylece tekrar tekrar kullanılabilir. Geri dönüştürülmüş hammaddelerle üretilmiş ürünlerin üzerinde bulunan işaret ise bu tekrar kullanımı simgeler.”şeklinde konuştu.

Haber / Foto: Hakan Çelikdemir

eko okul bilgifen eko okul bilgifen1

eko okul bilgifen11

486 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.