Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

BEŞKAZA ALANI VE BELEDİYEMİZ KÖŞE YAZISI: DAVUT FEN

Erkan Ilik | 11 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Siyaset, siyasi

Yerel genel seçimlerin eşiğindeyiz. Seçim Takvimi, kumsaatindeki taneciklerinin üst hazneden aynı ölçekteki aşağı hazneye bir ahenk içinde akıp gitmesinde de açıkça görüldüğü gibi işlemekte; süreç, seçilecekleri beklemektedir.

Ben, bu yazı içeriğimde adaylarımıza, çalışmalara değinmekten çok Fethiye’mizde Belediyeciliğin geldiği aşamanın bir yanına kendimce azıcık değinivemekten yana bir tutum takınacağım.

Fethiye’miz, bilen, gelip görmüş olan, ya da kentimizde yaşayanlarımız da kabul ederler ki, artık Batılı örneklerimizle kıyaslanabilir bir konum, nitelik ve niceliktedir. Benim bu nitelemem, bazılarınca hemen abartılı da kabul edilecek, tepkiyle de karşılanacaktır, biliyorum.

Kentimizin, çarpık yapılaşma, merkeze sıkışıp kalmış hizmet sunumu, araç yoğunluğundan kaynaklı hareket edememe, o yöndeki tıkanıklık, konut sahiplerine araç park koşulu getirilmemesinden doğan yol kıyılarını zincirleme olarak araçlarla doldurma, kaldırımları işgal etme, kent içine AVM izinleri vererek boğma, o konut çatılarına görsel kirliliği gözlerden kaçmayan güneş enerjisi kurulumları gibi hemen peş peşe sıralayıvereceğimiz sorunlarımız da var; sanayi çarşısında iç içe geçmiş sıkıntılı çalışma ortamının yanı sıra kentimizin giderek yayılıp betonlaştırdığı ovamızla birlikte, Kaya’da, Üzümlü’de başını alıp gitmiş ruhsatsız yapılar furyası başımızın belâsı türünden sorunlarımız da var… Kirlenmişlik, gözümüzü çevirip gezdirdiğimiz pek çok yer ise birer çöp denizi görünümünde… Bu sorunları da görmüyor değilim; geçmiş yazılarımda değinmediğim konu zaten yoktur. İşin o boyutlarıyla, yaptığım nitelememe tepki gösterecekler yerden göğe haklıdırlar. Ben, o dediğim nitelemeye ülkemiz geneliyle kıyaslayınca varıyorum. Özellikle yaşam tarzımız, sürekli aldığımız iç göç nedeniyle aldığımız nüfus yapımıza hiç de gerici(!) denilemez. Bu konuda sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Geleyim asıl değinmek istediğim boyuta. Pekçoğumuz da artık biliyorlar ki, Fethiye’miz hızlı bir biçimde, kaşını gözünü yara yara da olsa, hızla eski halini terk ediyor. Hangi resmi, kamu kuruluşumuz yenilenmedi, ya da yeni yerine taşınmadı ki? Kentimizin her bir önde gelen semtinde bir kamu kuruluşumuz yeni hizmet yapısıyla yerini aldı; doğrudur, yanlıştır; o boyut elbette tartışma konusu yapılabilir.

Belediye yapısının da artık diğer kamu yapılarında olduğu gibi yeni bir yere, özelliği, görselliği, konumuyla tartışmasız kabul göreceği bir mekâna taşınmalıdır. Şimdiki yapıya ne kadar özen gösterip değişiklik yapsanız da, umulan, beklentileri karşılayan Batılı görselliği, çalışma kolaylığı sağlayan ortamı veremezsiniz. O yüzden, yeni Belediye Başkanı ve meclis üyeleri (olur du, olmazdı, pahalıydı, uçuk bir düşüncedir tartışmalarını bir kıyıya bırakalım) Beşkaza Alanı’ndaki yüzleri batıya verilmiş, o görkemli yapılardan birine (Özellikle de ortada yer alan yapıya) nasıl nasıl edip kapağı atabilme yürekliliğini gösterebilmelidir. Yeniden belirteyim, hangi kesim başkanlığı aldığında, diye bir ayrım(!) gözetmiyorum. Aslında o üç görkemli yapının ilk iki katı kiralanarak da olsa bu amaç doğrultusunda hareket edilebilir. Yapılara, göze hoş gelecek görsellikler de Ece Saray örneğinde olduğu gibi giydirme biçimiyle kazandırılabilir.  “Aslan, yattığı yerden belli olur,” ata sözümüzü bırakın, kentlerin yönetim merkezleri, içinde bulundukları alanlarıyla birlikte, başat mimari yerler olmayı(!), her zaman hak ederler.

Ben, Beşkaza Alanı’mız oluşturulmadan önce, kentlerin merkez alanlarıyla öne çıktığını, ünlendiğini, bizim de o yönde adımlar atmamız gerektiğini, bu köşe yazılarımda dillendirmiş, söz konusu etmiştim. O dileğim gerçekleştiği için bir hoşluk içindeyim.

Balık Hali’mizin de yeni biçimiyle giderek, İstanbul-Beyoğlu’ndaki çok ünlü  bir yeme-içme mekânı olan Çiçek Pasajı’na dönüşeği öngörüsünde bulunmuştum. Gelinen aşama da bu öngörümü desteklemiyor mu?

Ahatlı olarak bilinen o sarp yamacında çok geçmeden yapılarla donanabileceğini hayal etmiş, bunu da dillendirmiştim(*). Şimdi oralara bir bakar mısınız!

Dün başka konuları öne çıkartırken, yerel genel seçimlerin heyecanı, hengâmesi arasında, ben de böylesi bir konuya(çok mu uçuktur acaba, demeden) parmak basayım istedim.

Umarım, düşümce doğrultumda bir gelişme yaşarız.

İyi haftalar…

_______________

(*) Şimdiki oturduğumuz konutumuzu satın almazdan önce  Ahatlı mıntıkamızda, o sarp yerin dibinde, bir yere alımkâr olmaya gitmiştik. Eşim olumlu yaklaşımda bulunmayınca o alımkârlığımızda öteye gidememiştim. İişte ilk o zamanları gördüğüm sarp yeler için kendimce bir hayal kurmuştum. Bugün o hayal ettiklerim gerçekleşmiş bulunuyor.

102 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.