Hoşgeldiniz  

   BERAT KANDİLİ

4. M. Said Çelik | 06 Nisan 2020 | KöşeYazar A- A+

BERAT KANDİLİ

 

“Berat’’ temize çıkma, yanlışlardan temizlenme demektir. Kısacası günahlardan temizlenme ve arınma demektir. Mübarek Ramazan ayını müjdeleyen Ramazan ayından önceki en son mübarek gecedir. Berat gecesi mübarek aya hazırlık ve mübarek ayı temiz bir şekilde günahlardan arınmış bir şekilde karşılamak  için son fırsattır.

Berat gecesini bizim için kurtuluş beratı fikriyle ihya edelim. Hiç düşündünüz mü geçen yıl bu geceyi yaşayan kaç akrabamız, dostumuz bu gün aramızda yok. Belki bizlerde seneye bu güne ulaşmayabiliriz. Belki yarına ulaşmayabiliriz. Bu şuurla Mübarek geceyi ihya edelim. Bu gecenin önemini bilerek ihya edelim. Hazreti Peygamber ( S.A.V ) bu geceye çok önem verirdi.

Hazreti Peygamberin ( S.A.V ) bu gecenin önemini belirten çok hadisleri vardır.

Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur:

—“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi:

—“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum.

—“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı:

—“Bu gece, Allah-u Teâlâ, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki, bağışlayacağı kimseler büyücü, kâhin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah-u Teâlâ onları bağışlamaz.

Gecenin dörtte biri geçtikten sonra, Cebrail yine geldi ve şöyle dedi: Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki, cennet kapıları açılmış.

Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: Ne mutlu bu gece rükû edenlere.

İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: Bu gece secde edenlere ne mutlu.

Üçüncü kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: Bu gece dua edenlere ne mutlu. Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: – Bu gece, Allah ı zikredenlere ne mutlu .

Beşinci kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu.

Altıncı kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: Bu gece Müslümanlara ne mutlu. Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki, günahları bağışlansın.

Bunları gördükten sonra, Cebrail e sordum: Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak?

Şöyle dedi: Ya Muhammed, Allah-u Teâlâ, bu gece, Kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder.

Başka bir hadiste Peygamber Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurmuşlardı:

“Recep, Allah’ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır”. Mübarek Recep ayının ardından gelen Şaban ayı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ayıdır. Bu mübarek ayın değerini bilerek, ibadetlerimizi yapmalı, âlemlerin Rabbinden af dilemeliyiz.

Evet, bizlerde bu geceyi en iyi şekilde geçirmeliyiz. Allah’ın (cc) merhametlilerin en merhametlisi olduğunu düşünerek ondan af ve merhamet dilemeliyiz. Unutmayalım bu gece belki bizim son gecemizde olabilir. Bu gece “ Artık ben günah yığınına batmışım, benim için kurtuluş umudu kalmadı” diyenler için de bir fırsattır.

Gecemizi hakkıyla yaşamak dileğiyle…

Selam ve dua ile kalın …

495 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,7767
EURO 7,6778
BIST 1,1331
ALTIN 370,80

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle