Hoşgeldiniz  
---------------------------------------------- --------------------------------------------

BEN MÜSLÜMAN’IM DİYORSAN

4. M. Said Çelik | 09 Ekim 2019 | KöşeYazar A- A+

 

 

Müslüman kelime manası olarak Allah’a teslim olan demektir. Peki, Allah’a teslim olduğunu söyleyen kişi ne yapar?

Allah’ın her şeyin yaratıcısı olduğuna inanır; Tesadüfen bu dünyada bulunmadığına inanır, Allah’ın Kur’an’da geçen emir ve yasaklarının tamamına uymaya çalışır ve hiçbir şartta çiğnemez, asıl amacının Kur’an’da bize söylendiği gibi Allah’a kulluk etmek olduğuna inanır. Bunlar bir Müslüman için su götürmeyecek sorumluluklardan bir kısmıdır.

Ne yazık ki çevremize bakınca gördüğümüz insan kitlesinin birçoğu, sorulduğunda Müslüman olduklarını söylemelerine rağmen, Allah’ın emir ve yasaklarını layıkıyla gözetmeyen insanlar topluluğundan oluşmakta. İlginçtir ki bir ateistin, yani Allah’ı tanımayan bir kişinin günlük yaşam tarzı ve yaptığı seçimlere baktığımızda aradaki farkın dağlar kadar olması gerekirken, neredeyse hiç olmadığını görüyoruz.

Bir ateist, karşısına Allah’ın yasakladığı bir şeyi yapma isteği çıktığında, hiç düşünmeden canının istediği gibi hareket eder. Mesela canı içki içmek istediğinde oturur içkisini içer. Ya da çok hoşuna giden bir kadınla ya da adamla yakınlaşıp birlikte olma aşamasına gelirse, zina olacağını düşünmeden birlikte olabilir. İş hayatında kısa yoldan köşeyi dönebileceği dürüstçe olmayan, helal olmayan bir şans çıktığında ise kaçırmaz; birine kazık atıp kimsenin anlamayacağı bir durum olduğunda gönül rahatlığıyla kazığı atıp parayı cebe indirebilir. İslam’ın şartlarını yerine getirme gereği duymaz, hayırda zaten yarışmaz.

Müslüman olduğunu söyleyip kendini hayatın akışına kaptırmış, sonbaharda ağaçlardan dökülen yapraklar gibi sürüklenen insanların uygulamalarına baktığımızda da, yukarıda saydığımız ikilemlerle karşılaştıklarında maalesef ateistlerle aynı doğrultuda seçim yaptıklarını görebiliriz. Kalpleri artık zamanla katılaşmıştır. Allah rızası için sevdiği şeylerden fedakârlıkta bulunmak onlara büyük külfet gelir, şans eseri bir hayır işleseler çok büyük bir iş yaptıklarını, bütün hatalarının üstünü bununla örtebileceklerini zannederler, hatta yaptıkları hayrı insanın başına da kakarlar.

O zaman nerede kaldı onların Müslümanlıkları, nerede kaldı Allah’a olan minnettarlıkları, hallerine şükredip sabretmeleri. Hepimiz zaman zaman kendimizi hayatın akışına fazla kaptırabiliyoruz. Ancak önemli olan her şartta, karşımıza çıkan her ikilem ve her fırsatta, her anın bizim için bir sınav olduğunu, Allah’ın verdiğimiz kararları görüp bizi değerlendirdiğini iyice içimize sindirip, hayatımızın merkezine Allah’ı koymamızdır. Böylelikle dünyevi nimetlerin aslında bizi yalnızca kısa bir süre için tatmin ettiğini, daha hayırlı ve tatmin edici olanın aslında Allah’a gönülden bağlanmak ve onun yolunda mücadele etmek olduğudur.

Rad Suresi 28. Ayetinde Rabbimiz “ Onlar inanmışlar, kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşmuştur. Dikkat edin, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.” buyurmaktadır.

Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8101
EURO 7,4449
BIST 8,3336
ALTIN 379,38

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle