Hoşgeldiniz  

BAŞSAVCI KURTCA EKER 2018 YILINI DEĞERLENDİRDİ…

Erkan Ilik | 10 Ocak 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker; Fethiye’deki  yerel ve ulusal basın mensuplarına 2018 yılını değerlendirdi. Başsavcı Kurtca Eker, 2018 yılında Fethiye Adliyesinin ve Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığının ve Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı tüm birimlerin faaliyetleriyle ilgili değerlendirme açıklamasında bulundu.

“KISMİ’DE OLSA SUÇ ORANI SAYISINDA ARTIŞ VAR”

Başsavcı Kurtca Eker “Fethiye’de 2018 yılında Cumhuriyet Başsavcılığımıza yansıyan soruşturmaya dönen suç sayısı 13 bin 413 olarak gerçekleşti. Bu geçen sene 13 bin 55 idi. Kısmi de olsa bir artış var. Ama burada suçların niceliğinden çok niteliği önemlidir.  2018 yılında elimize gelen ilamat evrakımızda 20 bin 329. Bunun içerisinde mahkemelerce verilmiş cezalar ve bu cezaların infazına dönük ilanat büromuza gelenler yakalamalı şahıslar, denetimli serbestlik dosyaları buna benzer birçok suçun hapis ile ilgili kısımlar, adli kontrol, ailenin korunmasına ilişkin suçlar hepsi mevcut. Toplam 20 bin 329 adet ilamat infaz dosyamız var. 251 tanesi ağır ceza, 3016 asli ceza  dosyası  bulunmaktadır. bunların hepsini suça dönüşen dosya olarak düşünmeyin. 2018 yılında 2018 dosyaya takipsizlik verdik” dedi.

“41 HAKİM  VE  SAVCI GÖREV YAPIYOR”

Fethiye Adliyesinde şuan hali hazırda 24’ü hakim, 17 tane de savcı olmak üzere 41 hakim ve savcı görev yapıyor. Geçen yıl savcı sayımız 14’tü. 2018 yılında 3 tane artış oldu ki bu bir zorunluluk. Adliyedeki işlerin daha sağlıklı yürümesi için bizim de böyle bir talebimiz vardı ve bu karşılandı. Mahkeme sayıları da git gide artıyor. Davalar fazlalaştı. O manada hakim takviyesi de yapıldı. Adliyemizde Fethiyelilere adalet hizmetinin sağlıklı bir şekilde sunulması için görev yapan personel sayısı 165 kişi. Buna icra müdürlüğü personeli ve denetim serbestlik birimindeki arkadaşlarımız dahil değil.  Adliyemizin ek binasında faaliyet gösteren İcra Müdürlüğünde 1 icra müdürü, 8 icra müdürü yardımcısı, 11 icra katibi, 1 zabıt katibi, 1 memur, 1 hizmetli olarak görev yapıyorlar. Toplamda 23 görevli icra faaliyetleriniz yerine getiriyorlar.

“EK BİNAYA İCRA İLE HUKUK MAHKEMELERİNİ TAŞIYACAĞIZ”

Kadroların artması ve yeni mahkemelerin kurulmasından dolayı Fethiye Adliyesinin fiziki olarak yetersiz kaldığına dikkat çeken Eker, “2008 yılında faaliyete geçmiş bir bina olmasına rağmen hem nüfus artışı hem de suç oranlarının artması, hem personel hem de hakim, savcı kadrolarının artmasıyla şuanda sıkıntı çekiyoruz. Buna dönük çalışmalarımız var. Taşyaka Mahallesi’ndeki Denetimli serbestlik birimimiz taşındıktan sonra orası atıl kalmıştı. Şuan yıkım faaliyetleri gerçekleşti. Arsanın tahsisiyle ilgili bizim süremiz dolmuştu. Yeni ek bina projesinin yapımıyla ilgili girişimde bulunmamız için tahsisin uzatılması gerekiyordu. Yaklaşık 15 gün önce Milli Emlakla beraber  tahsisi uzattık. Umarım 2 yıl içerisinde oraya ek bina yapılacak. Ek bina yapıldığı takdirde toplam 3 bin 876 metre kare kapalı alan öngörüyoruz. Böyle bir bina yapıldığı takdirde oraya icra müdürlüğü ile beraber adliyemizde faaliyet gösteren hukuk mahkemelerini de oraya taşımayı düşünüyoruz. Adliye binasında sadece Cumhuriyet Savcılığı birimleri, savcı arkadaşlarımızla beraber ceza mahkemeleri kalacak” diye konuştu.

“80 TANE TERÖR HÜKÜMLÜSÜ VAR”

Seydikemer ve Dalaman olmak üzere 2 tane büyük ceza infaz kurumunun olduğunu belirten Başsavcı  Eker “Seydikemer Eşen T Tipi kapalı ceza infaz kurumunda bin 709 kapalı ve açıkta hükümlü ve tutuklu var. Bunların yaklaşık 300’ü açıkta geri kalan kısmı kapalı da yer alıyor. Kapalıda kısmide olsa yaklaşık 80 tane terör hükümlüleri de var. FETÖ’den tutuklu veya hükümlü olanlar” dedi. Başsavcı Eker  “Biz tutuklu veya hükümlü cezaevlerine teslim edildikten sonra onların her şeyiyle bize emanet olduğunu biliyoruz. Ve cezalarını infaz ettikten sonra topluma tekrar döndükleri süreçte sağlıklı bir birey olarak dönmeyi, hem bir iş kazanmalarını hem de rehabilite olarak topluma faydalı bir insan olarak dönmeleri için faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Amacımız tekrar suç işleyip cezaevine dönmesin. Hem de topluma döndüğü zaman bir iş sahibi olsun. Bunun dönüşleri bize çok iyi oluyor. Zaman zaman serbest kalan hükümlüleri takip ediyoruz ve iş bulduklarını görüyoruz” dedi.  Kurtca Eker, “Devletin temeli adalettir. Adaletin gerçekleşmesinde aksamlar olursa bu devleti bütünüyle etkiler. Bunun bilinci içerisinde devletimize, milletimize, vatanımıza ve bulunduğumuz yerdeki insanlarımıza ne kadar iyi adalet hizmeti sunarız, onun derdindeyiz. Her zaman şiarımız da şudur; Adaletli olmak kadar adaletli görünmenin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Zira verdiğiniz karar ne kadar doğru olursa olsun toplumda bunun kabul görünmesi lazım. Bunun içinde bizim adil olarak görünmemiz lazım. Biz bunun bilincindeyiz. 2019 yılında inşallah hem adliyemize hem Fethiye’mize daha güzel bir yıl olur” dedi.  Gazetemiz muhabirinin sorusunu yanıtlayan Başsavcı Kurtca Eker “suça dönüşen dosyaların çoğunluğu yaralama ve kavgadan oluşmaktadır. Bunun haricinde trafik kazası ile insan yaralama ve ölüme sebebiyet verme, hakaret, Aile içi şiddet, uyuşturucu, gasp ve yağma ile imar konusu ile ilgili suç dosyaları bulunmaktadır” dedi.

Haber/Foto:Nur İlik- Hakan Çelikdemir

başsavcı_640x427

80 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle