Hoşgeldiniz  

BAHANELERİN ARKASINA SIĞINMAK

4. M. Said Çelik | 01 Nisan 2020 | KöşeYazar A- A+

BAHANELERİN ARKASINA SIĞINMAK

İnsan, kulluk boyutunda en önemli vazifeleri yapmamak için her zaman kendine bir sebep gösterip bahanelerin arkasına sığınmaya çalışmıştır. Bahanelerin arkasına sığınmak, hakikati bildiği halde hakikat ile yüzleşmemek manasına gelir. Bahaneler üreten bir toplum haline geldik. En önemli vazifelerimize hep bir bahane bulmaya çalıştık. Yeri geldi en önemli kulluk vazifesini yapmamak için bile bahanelerin arkasına sığındık. Oysa gerçekler o kadar ayan beyan ortadaki, bahaneleri gerçeklere hep birer perde yapmaya çalıştık. Hakikat gerçeklerine hiçbir bahane perde olamaz düsturunu hep unuttuk. Hakikat gerçeklerinden kastım kulluk vazifesini idrak etmek ve hayatımıza uygulamaktan bahsediyorum, çünkü iş kulluk vazifelerini yapmaya gelince hep ihmal ediyoruz ve günümüze göre bahaneler üretip arkasına sığınmaya çalışıyoruz.

Sonsuz Kudret ve Merhamet Sahibi Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’in çokça ayetlerinde bizi imtihan ettiğini, O’na kulluk için yaratıldığımızı bizlere bildirir. Mademki imtihandayız ve buna iman ediyoruz o halde sınavdaki bir öğrenci gibi davranmalıyız. Düşünki imtihandasın, sırasıyla önüne gelen sorulara cevap veriyorsun. Bazen önüne öyle sorular geliyor ki, cevabını bildiğin halde bile bile yanlış şıkkı işaretliyorsun. Böyle bir durum bile bile sınavı kaybetmek olmaz mı?

Aynen bu misal gibi düşünelim; bu dünyada imtihanda olduğumuzu biliyoruz. Günahları bile bile işlemek, haramlara bile bile girmek, hele ki, bildiği ve inandığı halde namazı kılmamak tıpkı yukarıda verdiğim örnek gibi imtihan sorusunun cevabını bildiği halde yanlış şıkkı işaretlemeye benzemiyor mu? Böyle bir durum bile bile imtihanı kaybetmek manasına gelmiyor mu?

Namaz kılmamak için çoğu zaman hazır cevaplar verilir. Bu cevapların en başında, “Çok yoğun işlerim var, iş yerim müsait değil, abdest alamıyorum, hele zaman hiç yok.” veya “çalıştığım iş çok zor ve elbiselerim kirleniyor, fırsat bulamıyorum, onun için namaz kılamıyorum.” der ve buna benzer cevaplar verilerek namaz kılmamak için bahanelerin arkasına saklanılır. Aslında vicdanın sesi dinlenilse bu bahanelere net cevap verecektir ama şeytan çoğu zaman vicdanın yani kalbin derinlerinden gelen sesi kısmaya çalışır ve maalesef çoğu zamanda başarılı olur. Kalbin derinliklerinden gelen hakikat cevaplarını herkes kalp kulağıyla mutlaka işitir, işitir işitmesine ama o hakikat cevapları ile imtihanda olduğunu unutur.

“ Mutlaka namaz mı kılmam gerek, kılmasam ne olacak ki? Benim kalbim temiz, kimseye bir kötülüğüm yok ki? Allah’ın benim namazıma ne ihtiyacı var ki?”

Böyle cevaplarda verilir namaz kılmamak için…

Kendilerince haklı olabilirler, bilmezler ki bu tür bahaneler şeytanın birer oyun ve aldatmacasıdır. Biliyorum, şeytan yine sağdan yaklaşacak ve diyecek ki; “ Daha gençsin, önünde uzun bir hayat var, şimdi gençliğini yaşa, keyfine bak, namaz senin neyine, sonra tövbe eder namaza başlarsın.” Evet, bu şekil fısıldar şeytan…

Unutmayalım ki, o bizi cehenneme götürene kadar peşimizi bırakmaz. Namaz bütün kötülüklerden alıkoyduğu gibi hakkıyla namaz kılanlar kalp kulağıyla o sinsi düşmanın fısıltılarını işitir fakat tuzağa düşmez. Bilgisayara kurulan virüs programı gibi, hayatımıza namaz virüs programını kurmalı ve günde beş defa bu virüs programını çalıştırmalıyız. Aksi takdirde ahir zamanın sayısız virüsleri her tarafımızı kuşatır ve bizi esir alır.

Yazımı bitirirken namaz kılmama bahanesi için çok ilginç örnek vermek istiyorum: Neymiş efendim, namaz kılarsa yeni giydiği kıyafetinin ütüsü bozulurmuş…

Evet, bazen bu tür bahanelerde sığınma sebebi olabiliyor. Namazın hakikatini anlayanlar zaten böyle bir şeyi düşünmeleri imkânsızdır. Madem hakikati bildiğini inkâr etmiyorsun, peki ne zaman hakikate sarılacak ve namaz kılacaksın?

“Kılarız kılarız elbet bir gün kılarız” diyorsun. Ya bir gün dediğin o gün gelmeden, ecelin gelirse o vakit ne yapacaksın. Hani sınavdayız ya her an zil çalabilir ve sınav süresi dolabilir.

Selam ve Dua ile…

653 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,7732
EURO 7,6714
BIST 1,1325
ALTIN 371,57

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle