Hoşgeldiniz  

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI

Erkan Ilik | 26 Mart 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI

Günümüzde önemli bir halk sağlığı tehtidi olan Covid-19 Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (dünya geneline yayılan salgın hastalık) olarak kabul edilmiştir. Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engellebilecek ve tedavi edebilecek herhangibir besin besin bulunmasa da güçlü bir bağışıklık sistemi mevsimsel hastalık, koronavirüs hastalığı ve diğer sağlık sorunlarından korunmamızı sağlayacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, fiziksel aktivite ve düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme sağlığın korunması, sağlığın kaliteli bir şekilde sürdürülmesi, hastalıklardan korunma, hastalığın tedavisinde ve tedavi süresinin kısaltılmasında önemli bir rol oynar. Bireyin gereksinimi olan enerji, besin ögelerinin (karbonhidrat, protein, yağ…) yeterli miktarda alınması ve dengeli olarak tüketilmesidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin besinlerin seçimimde bilinçi olmak gerekmektedir.

Protein vücudun bağışıklık sisteminde, özellikle iyileşme ve toparlanma sürecinde önemli bir rol oynar. Virüs ve bakterilere karşı vücudun kendini savunabilmesi için hergün protein alması gerekir. Yumurta, et, süt, kümes hayvanları, kuru baklagiller (kurufasülye, nohut, mercimek) gibi çeşitli proteinden zengin besinler beslenme programına dahil edilmelidir.

Yoğurt, kefir gibi besinler probiyotik (yararlı mikroorganizma) içeriği yüksek besinlerdir. Bu yararlı mikroorganizmalar yani probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirerek patojene karşı vücudu korur.

A vitamini, ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemindeki dokuları sağlıklı tutarak bağışıklık sistemini düzenlemede ve enfeksiyona karşı vücudu korumada yardımcıdır. Yumurta, süt, havuç, tatlı patates, brokoli, ıspanak ve kırmızıbiber A vitamininden zengin besinlerdir.

C vitamini antikor oluşumunu uyararak bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca mikroorganizmaların yıkımı ve bakterileri öldüren ögeleri korumaktadır. C vitamini, kandaki bağışıklığı destekleyen bileşiklerin seviyesini arttırmakta böylece virüslerin aktivitesini engellemektedir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırarak enfeksiyona karşı vücudu korumaktadır. Ayrıca C vitamini demir, kalsiyum, B vitamini, A ve E bitaminlerinin vücutta daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Portakal, greyfurt, mandalina, kırmızıbiber, çilek domates C vitamini açısından zengin besinlerdir.

E vitamini vücutta antioksidan olarak görev yaparak bağışıklık sistemni desteklemektedir. Tahıllar, ayçekirdeği, bitkisel kaynaklı yağlar, fındık, badem, fıstık ezmesi E vitamini açısından zengin besinlerdir.

Çinko bağışıklık sistemi mekanizmasında önemli bir role sahiptir. Ayrıca yaraların iyileşmesini sağlar. Oksidasyonu önleyen ya da geciktiren maddeye antioksidan denir ve çinko, antioksidan savunma sisteminde de yer alır. Bu nedenle beslenme programına et, tavuk, balık, süt, peynir, yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık…), tam tahıllı ürünler eklenmelidir.

169 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,5114
EURO 7,2200
BIST 8,0670
ALTIN 338,69

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle