Hoşgeldiniz  

Bağımsız  AdaySaatcı’dan  Değerlendirme

Erkan Ilik | 05 Nisan 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı; 31 Mart  2019 yerel seçimleriyle ilgili  açıklamalarda bulundu. Kendisini destekleyen herkese çok  teşekkür  eden  Bağımsız Aday Saatcı gazetemiz muhabirine yapmış olduğu açıklamada “oy kullandıktan sonra söylediğim gibi seçmen kağıdının adaletsizliği yüzünden bana verilen oylar başkalarına gitti. Bu konudaki  şanslığımı 2014 yerel seçimlerinde de yaşamıştım. Atın ayağı yüzünden DP ve DYP karıştırıldı ve bizim oylar o zamanda da boşa gitmişti” dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre 31 Mart 2019 seçimlerinde 158 bin 334 oy alarak seçimi üçüncü sırada tamamlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı açıklamasında  “Bir önemli konu BTP’nin yaklaşık 18 bin oy alması. Seçmenimiz pusulada yanlışlıkla benim yerime, bu partiye oy verdi. Diğer bağımsız büyükşehir adayına da 2 bin oyum gitti. 20 bin boşa giden oyum oldu” dedi. Muğla genelinde; 2 bin 386 sandıkta, 626 bin 766 seçmen oy kullanırken, 603 bin 367 oy geçerli sayıldı. Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Osman Gürün oyların yüzde 36,03’lük bölümü olan 217 bin 270’ini alırken; Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı Mehmet Nil Hıdır’a 171 bin 455, bağımsız aday Behçet Saatcı’ya ise 158 bin 334 oy çıktı. DP’nin adayı Mehmet Kocadon 22 bin 973, Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) adayı Halil Birinci de 18 bin 736 oy aldı. Bağımsız olarak seçime giren Behçet Saatcı, yüzde 26,24’lük oy oranıyla dikkat çekti. Büyükşehir yarışında dikkat çeken bir gelişme de BTP’nin yüzde 3 oy alması oldu. Ülke genelinde 167 bin oyu bulunan BTP’ye, Muğla’dan yaklaşık 18 bin oy çıktı.

“Benim Yerime Yanlışlıkla Btp’ye Oy Verildi”

Bağımsız aday Behçet Saatcı, seçimin kesin olmayan sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, yanlışlıkla BTP’ye oylarının gittiğini ifade ederek  “Bireysel hak ve özgürlük anlamında anayasaya kesinlikle çok ters bir oy pusulasıyla kenarda köşede bir bağımsız aday olarak yer aldık. Böyle adaletsiz bir seçmen pusulası olmamalıydı. Diğer adaylara ne ayırıyorsan isterse 100 bağımsız da olsa aynı ölçüde eşit santimetrekarede yer ayırmak mecburiyetindesin. Muğla’da bağımsız olarak girdiğim seçimde halkımın desteğiyle iyi bir oy oranına sahip oldum. Seçime son 8 gün kala CHP Genel Merkezi’nden gelen üst düzey partililer, Muğla’da yakışıksız propaganda yaptılar. Başka bir önemli konu ise BTP’nin yaklaşık 18 bin oy alması. Seçmenimiz pusulada yanlışlıkla benim yerime bu partiye oy verdi. Diğer bağımsız büyükşehir adayına da 2 bin oyum gitti. 20 bin boşa giden oyum oldu. Ülke genelindeki sonuçlara baktığımız zaman iktidar partisinin bundan ders çıkarması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Saatcı “Tarih Yazanlara Selam Olsun”

“Parti hâkimiyetinin sona erip, anayasal hâkimiyetin hüküm sürdüğü; kirli siyaset dilinin terk edilip hoşgörü, paylaşım ve ortak akılla yönetilen bir ülke özlemiyle; yerel seçim sonuçlarının ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için güzelliklere vesile olmasını temenni eder, seçilen bütün başkanlarımıza başarılar dilerim. Muğla’da yirmi beş günde, Türk siyasi tarihine geçecek bir mücadele veren, hiçbir ortamda bir araya gelmemiş, farklı siyasi ve dünya görüşüne sahip bir ekiple iki milletvekili çıkarabilecek oy oranın yakalanması büyük bir başarıdır. Yüreğini Muğla’da yapılması gereken güzel işler ile ısıtıp, kolumuza giren, elimizi tutan, duygularımıza ses olan bütün Muğlalı hemşehrilerim… Bu başarı hepimizindir. İnandığımız yolda, haklı olduğumuz bir davayı savunmak için umudumuz olan, geleceğin Türkiye’si hayaliyle, bir ilçeden bir ile, ama bir gönülden binlerce gönüle, karınca misali, tarafını belli ederek çıktık bu yola. Bizi anlayan, savunan, destek veren; korkmadan, çekinmeden yanımızda olanlara, bizi biz yapan Anadolu’nun o kutlu değerlerinin halen hayatta olduğunu gösteren sizlere, doğrular, dik duranlar, ilkeli olanlar hiçbir zaman kaybetmez; ancak kaybedilirler diyenlere. Durma! Yürü! Haydi ileri! Biz arkanda değiliz, yanındayız; omuz omuzayız, menzilimiz neresi ise, oraya kadar diyen sizlere, ‘Bu da benden olsun’ diyerek elimize yüz lirasını veren, bizim için dua eden, tüm kem gözler üzerlerindeyken, mertçe, korkusuzca, kalemiyle bize selam veren sizlere, gönülden teşekkürler. Benden çocuklarıma geçecek olan sizlere karşı vefa borcumuzu, bir ömür en değerli hazinemiz olarak saklayacağımızı belirtmek isterim. Biz Türk siyasetine yeni bir yol açıp yeni bir soluk getirdik; bu yol, uzun bir yoldur. Bu anlamda; tarih yazanlara selam olsun. Fethiye… Benim sevdam… Ben bu şehre hiç ihanet etmedim! Beni, 20 yıl kendilerine hizmetkârlık etme göreviyle onurlandıran saygıdeğer Fethiyelilere de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Bu onur, şahsım ve ailemin hep taşıyacağı övünç kaynağı olacaktır. Unutmayalım ki; hepimizin, Türkiye’miz için yapabileceği bir şeyler vardır. Saygılarımla…” dedi.

Haber/Foto: Nur İlik

saatcı'dan değerlendirme (1)_640x427 saatcı'dan değerlendirme (2)_640x427

201 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,1283
EURO 6,6449
BIST 7,9584
ALTIN 325,10

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle