Hoşgeldiniz  
-----------------------------------------

AZA KANAAT

4. M. Said Çelik | 15 Kasım 2019 | KöşeYazar A- A+

 

“Onlar harcama yaptıklarında israf etmezler.” “Cimrilik de etmezler. İkisinin arasında orta bir yol tutarlar.” (Furkan Suresi 25/67)

Dünyada, mağdur etmeyecek kadar sıkıntı, insanlığı unutturup azdıran ve gaflete salan rahattan;

Muhtaç ve mahcup etmeyecek sınırda fakirlik, nimetin kıymetini yok edip müşkülpesent bir nankör haline getiren bolluktan;

İnsanlığını unutturup, başkalarını hakir görmeye sevk eden mesuliyetli aldatıcı gurur vesilesi, kibir kaynağı yok olacak yalancı zenginlikten daha hayırlıdır. Onun için hakikate ehil insanlar, Allah’ım çok verip azdırma. Az verip candan ve hayattan bezdirme, diye vasat olana talip olmuşlar.

Nefsin hoşlandığına tamah etmeyip, haklarında hayırlı olanı talep etmişler. Rabbim, kendisini ve yaşam gayesini unutturan gafletten, haddi aşmaya sebep olan cehaletten, nankörlükten kaynaklanan, isyandan muhafaza buyursun.

Şükrünü eda edebileceğimiz aza kanaat edip, şükrünü eda edemeyeceğimiz AZDIRAN çok mal ve makam hırsından muhafaza buyursun.

———- ŞÜKRÜNÜ EDA EDEBİLECEĞİN AZ MAL ———–

Peygamberimizin sahabeleri arasında SALEBE isminde çok fakir fakat takva sahibi birisi vardı.

Namazlarını devamlı peygamberimizin arkasında cemaatin ön saflarında kılar, sabah namazlarına mescide herkesten öce geldiğinden peygamberimiz tarafından Mescit kuşu diye adlandırılırdı.

Fakirlikten bezen Salebe zengin olmak istiyordu.  Bu arzusunu peygamberimize açarak kendisinin mal mülk sahibi olması için Allah’a dua etmesini talep ederken şöyle diyordu.

− Ya Resulüllah, Allah’a dua et, bana çok koyun versin.
Yemin ederim ki şayet Allah bana çok mal verirse kesinlikle o malın hakkını vereceğim. Israrlarına karşı her defasında, Allah’ın Resulü.

− Ey Salebe, bu isteğinden vazgeç.
Şükrünü eda edebildiğin az mal, şükrünü edemeyeceğin çok maldan hayırlıdır.” demesine rağmen, yine bir sabah namazı çıkışında Salebe’nin mal için dua talebine karşılık ellerini açıp Allah’ım Salebe’ye mal ver diye duada bulunmasını müteakip, rivayetlere göre Salebe daha mescitten evine dönerken, satılmak üzere pazara götürülen uyuz bir keçi görür, hayvan uyuz olduğundan dolayı az bir para ödeyerek keçiyi alır.

Salabe’nin aldığı uyuz keçi kısa bir zaman içinde bol süt vermeye, her senede ikiz doğurmaya başlar. Doğan yavrularda sütlü ve bol üreyen cinsten olur.

Bu arada malı artan salebe malımla uğraşacağım, bakımlarını yapacağım derken, mescide geç gelmeye, bir süre sonra da aralıklarla, sonra sadece Cuma namazlarına gelmeye, daha sonrada hiç gelmemeye başlar. Nihayetinde mescidin mabedin yolunu unutur.

Salebe’nin isteksiz de olsa peygamber duasının sonucu kavuşmuş olduğu koyunu, keçisi, devesi, malı, mülkü o kadar çoğaldı ki, mallarını Medine vadileri almamaya başladı. Medine uzağında başka otlaklar aramaya başladı. Peygamberden, Mescitten, Mabetten uzaklaştığı gibi   Medine’den de medeniyetten de uzaklaştı.

Bir gün Efendimiz (SAV) Salebe’yi sordu.
Kiram, “Ya Resulüllah !
− Salabe’nin koyunları o kadar çoğaldı ki, Medine’nin vadileri onun sürüsünü almadığı için, o da uzak vadilere çıktı” dediler. Bunun üzerine Efendimiz(SAV),
− Yazık! Salabe’ye çok yazık. Salabe kendisine yazık etti” diye üzüntüsünü ifade etti.

Bir zamanlar ısrarla,
− Ya Resulüllah ne olur, Allah’a dua et bana mal versin.
Vallahi hakkını (zekâtını) veririm diyen zenginleşmiş Salebe’ye; Allah Resulü (s.a.v.), malının zekâtını vermesi için iki vazifeli göndermişti. Sa’lebe, talep edilen kırkta bir zekâtı çok bulup,
− Bu bir haraçtır! Diyerek zekâtını ödemeden memurları geri çevirdi.

O sırada: “İçlerinden kimi de, eğer Allah bize lütfundan ihsan ederse andolsun zekâtını vereceğiz ve salihlerden olacağız diye Allah’a söz vermişti…” Tevbe 9/ 75 ayeti nazil oldu.

Bunu haber alan Sa’lebe, malının zekâtını alıp Resulüllah’a getirdi, fakat Allah’ın Resulü (s.a.v.) kabul etmedi. Daha sonra Halifeler Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’de onun zekâtını kabul etmediler. Hz Osman zamanında da zekâtı kabul edilmeden, Peygamberin “Şükrünü eda edebildiğin az mal; şükrünü edemeyeceğin çok maldan hayırlıdır” sözünü dinlemediğinden KENDİSİNE YAZIK EDENLERDEN OLARAK dünyada sadece zorluk ve zahmetini çektiği malların hesabını vermek üzere ölüp gitti.

Allah doymayan nefis, yaşarmayan göz, kabul olmayan dua, faydası olmayan ilim sahibi olmaktan muhafaza buyursun.

Selam ve Dua ile…

 

166 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 5,9191
EURO 6,5631
BIST 7,6916
ALTIN 296,89

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle