Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

AVRUPA  BİRLİĞİ  BÜYÜK  ELÇİSİ  FETHİYE’DE

Erkan Ilik | 12 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi MarilenaGeorgiadou ile birlikte Fethiye’de AB Projeleri ile ilgili hazırlanan sergi açılışına katıldı.  Fethiye’deki okullardan çeşitli dönemlerde AB Projesi başvuruları kabul edilen 13 projenin sergilendiği serginin açılışını AB Büyükelçisi Christian Berger, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, ilçe milli eğitim müdürü Faruk Kaya ve diğer yetkililer katıldı. Serginin açılışının ardından 13 ayrı proje stantları bir bir gezildi.

Serginin açılış töreninde konuşan Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, “Fethiye Üniversiteye öğrenci yerleştirmede, en fazla proje hazırlamada, Muğla’daki 13 ilçe içerisinde birinci durumdadır. Bundan sonra da yeni projeler hazırlayıp sunacağız” dedi. Büyükelçi Christian Berger de; “Buraya baktığım zaman birçok projenin Türk insanının geleceğine yatırım yapıldığını görüyoruz. AB projeleri de Türk insanının geleceğine yatırım için hazırlanıyor. AB dışında da eğitime ayırdığımız bütçe bu yıl yine oldukça artmış durumdadır. ERASMUS projelerini önemsiyoruz. Bu projelerle yeni fikirler var mı? Bunu duymak istiyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi MarilenaGeorgiadou ile birlikte geldiği Fethiye’de ilk olarak Kaymakam Muzaffer Şahiner’i ziyaret etti. Kaymakamlık makamındaki ziyarette günün anısına karşılıklı hediyeler sunuldu. Oldukça samimi bir havada geçen ziyarette Fethiye hakkında bilgiler aktaran kaymakam Muzaffer Şahiner, “Fethiye turizm bölgesi. 3 bin 552 İngiliz vatandaşını Fethiye’de misafir ediyoruz. Yaz döneminde çok daha fazla Avrupa ülkelerinden turist alıyoruz. Geçtiğimiz yıl Fethiye olarak 1 milyon turistti ağırladık. Eğitim alanında AB projeleri kapsamında geldiğiniz Fethiye’de eğitim hakkında da bilgi vermem gerekirse; 104 okulumuz, 29 bin öğrencimiz, 2 bin 300 öğretmenimiz bulunmaktadır. AB Projeleri kapsamında Fethiye’de 24 proje yapıldı. 837 bin Euro ödeme gerçekleştirildi” dedi. AB Büyükelçisi Christian Berger, kış döneminde gördüğü Fethiye’yi çok güzel bulduğunu belirterek; “Avrupa’da emekli olup buraya gelen ve yaşayanları biliyoruz. Geleceğe yönelik ne gibi şeyler yapabiliriz ve projeleri belirleyeceğiz. Ayrıca gerçek hayatta insanlar bu projelerden neler elde etti onları da göreceğiz” dedi.  AB Büyükelçisi Christian Berger, daha sonra ziyaret ettiği Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı tarafından da ilgiyle karşılandı. Belediye Başkan yardımcısı Mete Atay ile birlikte karşılanan Berger, Saatcı’ya Türkiye’deki AB projelerinden hayata geçirilmiş ürünlerden oluşan bir hediye paketi sundu. Ziyaret hakkında konuşan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Fethiye’de okullarımıza AB projelerinin sağlanmasından dolayı memnunuz. Bu kurulan bağın diğer projelerde de gösterilmesi daha iyi projelere de imza atılmasından memnun olacağız. Bu projelerle birlikte dostluğun artmasından dolayı mutluyuz” dedi. Büyükelçi Berger de “AB projelerini ziyaret etmek için Fethiye’deyiz. Buradaki projelerin sergisini gezeceğiz. Bir dahaki sefere neler görebileceğimizi de bu sergiden sonra karar vereceğiz” dedi.

Haber/Foto:Nur İlik-Ayfer Kurt

AB ELÇİSİ (1)_640x427 AB ELÇİSİ (2)_640x427 AB ELÇİSİ (3)_640x427 AB ELÇİSİ (4)_640x427 AB ELÇİSİ (5)_640x427

 

 

 

 

86 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.