Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının  100. Yıl Dönümü Coşkusu

Erkan Ilik | 19 Mayıs 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi

 

Türk Ulusunun kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Fethiye’de de büyük bir gurur ve coşkuyla kutlandı. Kutlama programı kapsamında Sahil Bandında toplanan gençlik ellerinde dev Türk ve Atatürk bayrağıyla Beşkaza Meydanında bulunan Atatürk anıtına kadar yürüdüler. Yürüyüşe Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca,  Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Emre Süel, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun Reşit Yiğit, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı önünde tören düzenlenen tören İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun Reşit Yiğit’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız okundu. Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına katıldı. Programda İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun Reşit Yiğit günün anlam ve önemini anlatan konuşma yaptı. Yiğit, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelenin 100’üncü yılı. O gün Samsun’da büyük bir ümitle Atatürk’ü bekleyen, vatanı için ölmeyi bekleyen vatan sevdalılarının, öleceğini bile bile siperden çıkıp adeta ölüme koşan atalarımızın taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum. Anadolu’yu bize yurt yapan Alparslan’dan Türk ve İslam bayrağını elden ele taşıyan Osman Gazilere, Fatih Sultan Mehmetlere, Kanuni Sultan Süleymanlara, Ulubatlı Hasanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm yurdun işgal altında olduğu bir  dönemde her şeyden vazgeçip vatanı için canını ortaya koyan Seyit Onbaşılara, Nene Hatunlara, Sütçü İmamlara, Hasan Tahsinlere şükranlarımızı sunuyoruz. Yurdun parça parça bölünüp artık vatan diye bir şey kalmadığı anda vatanı için derme çatma bandırma vapuruyla Karadeniz’i geçip, elinde avucunda olmayan bir milleti başka bir himayede yaşanılamayacağını inandırıp ‘İstiklal İçin Ölüm’ diyen, bize sonsuza kadar yaşayacak Türkiye cumhuriyetini armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı sunuyoruz.

19 Mayıs sadece Türk Milletinin kurtuluş hareketinin başlangıcı değil yeni Türk Devleti’nin de Çağdaş değerlerle milletler ailesi adının içinde yerini almasıdır. O gün başlayan mücadele kolay değildi, zordu! Elimizde ne silah ne ordu kalmıştı. Tek cevherimiz vardı, göğsümüzdeki iman. Millet tek yumruk oldu, o yumruk memleket oldu. Milli mücadeledeki inanç beraberliğin her zaman örnek alınarak aynı kararlılıkla sürdürülmesi, ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına başta Türk gençliği olmaz üzere Türk milleti asla fırsat vermeyecektir” diye konuştu. Konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okuyup halk oyunu gösterileri sundu. Judo ve karate gösterilerinin de olduğu program ilgiyle izlendi.

Haber/Foto: Hakan Çelikdemir- Ayfer Kurt

100. yıl coşkusu (1)_640x427 100. yıl coşkusu (4)_640x427 100. yıl coşkusu (5)_640x427 IMG_6779_640x427 IMG_6791_640x427

71 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.