Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................................

ATATÜRK İLKOKULU – FETHİYE LİSESİ VE İHM KIZ LİSESİ

Tuğrul Yılmaz | 14 Temmuz 2014 | KöşeYazar A- A+

ATATÜRK İLKOKULU – FETHİYE LİSESİ VE İHM KIZ LİSESİ

 

1957 Fethiye depremi sonrasında yeniden kurulan Fethiye kenti için o yılların gereksinimine yetecek iki okul yapıldı. Bunlar merkezdeki Atatürk İlkokulu diğeri de Karagözler Mahallesindeki Yunus Nadi İlkokulu idi. Hemen kısa bir süre sonra Kaya yolu üzerindeki Akıncı İlkokulu yapılarak kentin üç okulu oldu.

Yıllar sonra Fethiye de Lise açılması söz konusu olunca okul olacak bir mekan bulunamadığı için Atatürk İlkokulunun en sonundaki üç sınıflık blok lise için boşaltılarak verildi. Babam M.Kazım Yılmaz o yıllar Milli Eğitim Müdürü idi.Fethiye Lisesi ve ardından Kız Meslek, Endüstri Meslek, Ticaret Liselerinin kurucu müdürleri rahmetli babam M.Kazım Yılmaz olmuştur. Dikkatinizi çekerim 1957 depreminden sonra kurulan yeni Fethiye’nin kuruluşunda tüm orta öğretim kurumları için o günün şartlarında gelecekte açılabilecek tüm liseler için imar planlarında yerler belirlenmiş ve küçük bir kampüs niteliğinde tüm orta öğretim kurumları bir yere toplanmıştır. Şimdiki Ticaret ve Turizm, Kız Meslek, Endüstri Meslek ve Klasik Lise için yerler ta o günlerde planlanmıştır.

Bu günün gündemini oluşturan Fethiye Lisesinin (Fatih Anadolu Lisesi) bulunduğu bina orta öğretim yerleşkesinin dışında oluşu İlkokul olmasıdır. Bu bina Atatürk ilkokulunun binasıdır. Her konuda fetva verenlere söylüyorum, lütfen kim konuşuyorsa doğru bilgiyle bir şeyler söylemesi gerekir.

 

1-Türkiye de ilk planlanmış orta öğretim kampüsü Fethiye dedir.Tüm liseler eskisi ile yenisi ile bu kampüs içinde yerini almaktadır. Hepsi için yer ve mekan ayrılmıştır. Ne yazık ki konunun ciddiyetinden habersiz bir yetkilinin her şeyin oluşma aşamasında Milli Eğitim Müdürü olarak görevde bulunması söz konusu kampüsün bütünlüğünü bozmuştur. Kentini tüm liseleri aynı yerleşkenin içinde olacağından kent merkezinde lise açılması doğru değildir. Böyle bir oldu bitti belli bir amaca hizmet eder ki buda kabul edilemez.

 

2- Fethiye de on yıl önce Fethiye Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmış bir eğitimci olarak söylüyorum; en az on ayrı semtte ilkokula gereksinim vardır. Yasa gereği İlk okullar mahalle bazında bulunması gerekli kurumlar olduğu için her alanda ilkokul olması gereklidir. Fatih Anadolu Lisenin binası kampüs içinde yapılmaktadır. İnşaat bitince söz konusu lise nihayet kendisi için yapılmış binasına kırk yıl sonra kavuşmuş olacaktır. Çünkü bu lise yıllardır Atatürk ilkokulunun binasında öğretim yapmaktadır. Fethiye Lisesinin kendi arsası ve binası şu anda Atatürk ilkokulu olarak kullanılan binadır. Kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmayan bir kargaşa yıllardır yaşanmaktadır. On yıl önce benim Milli Eğitim Müdürlüğüm döneminde bu karmaşa tam düzeltilmek üzere iken yeni iktidarın göreve gelmesiyle benim de görevden alınmam sonucunda iş yarım kaldı. Olması gereken boşalacak binanın gerçek sahibine teslimidir, Atatürk ilkokuluna verilmesidir.

 

3- Öğrendiğimiz ve bildiğimiz şekliyle Atatürk İlkokulunun binasında bu kezde İmam Hatip Kız Lisesinin açılacağı dır. Bu konuda yetkililer gizlice en son noktaya gelene kadar işi getirmişler, bir oldu bitti yaratmışlardır. Bu kabul edilemez. İmam Hatip Lisesinin kampüs alanında yeri vardır. Gerekiyorsa yerleşke içindeki alanlarına binalarını yaptırmaları gerekir. Genel statü budur.

 

4- Olaya karşı çıkan sendika ve dernekler farklı algı ile konuştuklarını görüyorum. Birisi buranın Atatürk ilkokulu olmasını yani sahibine verilmesini, diğeri her hangi bir ilk okul açılmasını diğer iki sendika merkezde başka bir lise açılmasını önermektedirler.

 

Sonuç olarak ilgili ilgisiz tüm konuşanlara sesleniyorum. Bilerek, bilmiyorlarsa öğrenerek gerçek verilere dayanarak konuşmalarında fayda var. Fethiye’nin ve olayların geçmişini bilmeyenlerin hariçten gazel okumaları doğru değildir. Ezbere konuşanların inandırıcı olmaları hiç olanaklı değildir. Fethiye de oluşturulmuş bir orta öğretim yerleşkesi varken İmam Hatip Lisesi açılmasın merkezde başka bir lise açılsın demek İmam Hatip Lisesi açılmasına mutlak bir gerekçe olacaktır. Düşünerek doğru tavırlar ve söylemler koymayı öneriyorum.

1846 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,9703
EURO 8,2019
BIST 1,1749
ALTIN 441,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle