Hoşgeldiniz  

Arsa Mahallesi Çiftçilerine Erken Uyarı Sistemi Eğitimi

Erkan Ilik | 25 Haziran 2019 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem

Arsa Mahallesi Çiftçilerine Erken Uyarı Sistemi Eğitimi

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Seydikemer Ziraat Odası çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

İlçeye bağlı Arsa Mahallesi elma ve bağ üreticileri ile elma ve bağda hastalık ve zararlılarla mücadele konularını içeren eğitim toplantısı yapıldı. Eğitime İlçe Müdürlüğü Bitki Koruma Birimi ile Ziraat Odası Tarım Danışmanları ve Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş katıldı.

Eğitimde genel olarak bağ ve elma hastalık ve zararlıları, kültürel ve kimyasal mücadele yöntemleri çerçevesinde çiftçilerin soru ve sorunlarına çözümler getirildi. Eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı; “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte modern tarımın çıtası yükseliyor. Tarım alanında teknolojik gelişmelerin en önemlilerinden biri de tahmin ve erken uyarı sistemi. Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı tahmin ve erken uyarı sistemi tarım arazisinde ekili olan bitkinin geleceğini güvence altına almak için tasarlanmış durumda. Tahmin ve erken uyarı sisteminin ölçüm noktaları şöyle sıralanabilir; Hava sıcaklığı, Nem, Rüzgar hızı ve yönü, Güneş şiddeti, Yağmur miktarı, Toprak nemi – sıcaklığı, Yaprak ıslaklığı. Tahmin ve erken uyarı sistemi bu verilen verileri toplayıp il müdürlüğüne rapor olarak gönderiyor. İl Müdürlüğü ürün ile ilgili önlem alınması gerekiyorsa elde edilen verileri değerlendiriyor ve ürün hasar görmeden önlem alınmış oluyor. İlçemizde bu anlamda 3 adet erken uyarı istasyonu bulunmakta. Tahmin sistemiyle elde edilecek sonuçları şöyle sıralamak mümkün; Zamanında – doğru ilaçlama, Ürün ve çevrenin korunması, Gereksiz ilaçlamaların önlenmesi, Ekonomik kayıpların en aza indirilmesi.”dedi.

Ayrıca Maraşlı; “ Erken uyarı sistemleri Bitkisel üretimde hastalık ve zararlılarla mücadelede ilaçlamanın gerekli olup olmadığına karar vermek, en uygun ilaçlama zamanını saptamak, üreticileri uyarmak ve böylece onları bu zararlıların mücadelesinde para, enerji ve zaman kaybından kurtarmak, ilaçların çevreye yaptığı zararı en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş ve eğitimlerle uygulamaya aktarılmış bir sistemdir. Sistem verileri düzenli olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne aktarılmakta, İl Müdürlüğü teknik elemanlarınca değerlendirilip çiftçilere SMS yoluyla haber verilmektedir. Aynı zamanda akıllı telefonlara yüklenecek uygulama ile çiftçiler meteorolojik verilere ulaşabilmekte ve gerekli ilaçlama zamanını belirlemektedir. Yaptığımız eğitimlerle çiftçilerimizin özellikle SMS ilanlarımıza göre mücadele yapmalarının önemi anlatılmaktadır. Bu sistem ile bitkisel üretimde hastalık ve zararlılarla mücadelede ilaçlamanın gerekli olup olmadığına karar vermek, en uygun ilaçlama zamanını saptamak, üreticileri uyarmak ve böylece onları bu zararlıların mücadelesinde para, enerji ve zaman kaybından kurtarmak, ilaçların çevreye yaptığı zararı en aza indirmek temel hedefimizdir.”dedi.

Çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantı karşılıklı fikir alışverişleriyle sona erdi

 

Arsa Mahallesi Çiftçilerine Erken Uyarı Sistemi Eğitimi (1)_640x426 Arsa Mahallesi Çiftçilerine Erken Uyarı Sistemi Eğitimi (2)_640x426 Arsa Mahallesi Çiftçilerine Erken Uyarı Sistemi Eğitimi (3)_640x426 Arsa Mahallesi Çiftçilerine Erken Uyarı Sistemi Eğitimi (4)_640x426

52 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
hamle_gazetesi_ecosport_160x800