Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ................................................................................... .................................................................................

ALZHEİMER HASTALIĞI ARTMAKTADIR

Erkan Ilik | 08 Temmuz 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

ALZHEİMER HASTALIĞI ARTMAKTADIR

Dünyada ve ülkemizde giderek artan ve önemli bir sağlık sorunu olan Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve Alzheimer hastalarına destek olmak amacıyla Fethiye’de kurulan Fethiye Alzheimer Derneği  faaliyetlerini sürdürüyor. Covid-19 Pandemisi nedeniyle tüm sivil toplum kuruluşları gibi projelerine ara veren Fethiye Alzheimer Derneği  normalleşme süreci kapsamında faaliyetlerine başladı. Henüz Alzheimer hastalığının kesin tedavisinin olmadığına dikkat çeken Fethiye Alzheimer Derneği Başkanı Operatör Dr. Mehdi Sadat, ‘Fethiye’de 1.100 Alzheimer hastası var’ dedi.

“GENELLİKLE YAŞLILIKTA ORTAYA ÇIKAN BİR HASTALIKTIR”

Fethiye Alzheimer Derneği  Başkanı Dr. Mehdi Sadat açıklamasında “Fethiye Alzheimer Derneği, bir çok gönüllü ve yardım sever güzel insanların desteğiyle 30.01.2020 Tarihinde İç İşleri bakanlığı izniyle resmi olarak kuruldu. Türkiye’de ve dünyada artan nüfus ile beraber Alzheimer  hastalığı da artmaktadır. Hastalıktan kısaca bahsedecek olursak,  yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan, günlük yaşam aktivitelerini etkileyen İlerleyici bir beyin hastalığıdır. Beynin bazı bölgelerinde proteinler biriktiği için beyindeki sinir hücreleri hasar görür, haberci kimyasal maddeler azalır sonuçta, bellek ve öğrenme gibi zihinsel beceriler bozulmaya başlar.Alzheimer hastalığı genellikle yaşlılıkta ortaya çıkan bir hastalıktır. 65 yaşın üzerinde 10 kişiden birinde, 85 yaşın üzerinde iki kişiden birinde görülür. Tüm dünyada 50 milyona yakın Alzheimer hastası bulunmaktadır.

“ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?”

Zihinsel bozukluklar: Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Örneğin öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama ve karar verme güçlüğüdür. Davranışsal bozukluklar: Genellikle huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, amaçsız dolaşma, hayaller görme ve depresyon gibi belirtileri içeriyor. Hastalık hakkında ileride bölümler halinde yazılar vereceğim fakat burada belirtmek istediğim konu artık Fethiye’de Alzheimer Derneğimiz olduğu; Alzheimer hastaları, bakıcıları ve yakınlarının yararına yapmak istediğimiz düşüncelerimiz olduğunun bilinmesidir. Planlarımızdan bahsedeyim, Öncelikle Fethiye Belediye Başkanı Sayın Alim KARACA ile görüştükten sonra Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Osman GÜRÜN ile dernek hakkında fikirlerimizi düşüncelerimizi ve amaçlarımızdan bahsettik ve sunulan bir projeyle bize destek verebileceklerinin sözünü verdiler. Projemizde öncelikli yapmak istediğimiz şey  hastalarımızla günü birlik yakından ilgilenmektir, bu anlamda; 1. Eğitim aktivitelerimiz olacak; hastalık hakkında halkımızı bilinçlendirmek,  Alzheimerli hasta yakınlarına ve bakıcılarına eğitim vermek. 2. Gündüz yaşam evi; burada kişilere uygun el becerileri, bahçe işleri, resim, el işleri gibi sanatsal  faaliyetleri, yapmak isteyenlere  işlerinde uzman olan gönüllüler tarafından desteklenecek. 3. Ev hizmetleri ; Evde bakım hizmetleri (berber,kuaför..), yaşam alanları daha konforlu hale getirmek. 4. Sosyal faaliyetleri, eğlence etkinlikleri, gezi etkinlikleri, sportif etkinlikler yapmak gibi plan ve projelerimiz mevcut, İl sağlık müdürlüğünden almış olduğumuz verilere göre Muğla ili ve özellikle Fethiye ilçesinde hasta sayımız hafife alınamayacak kadar fazla ve bu anlamda ciddi derecede üyeler ve gönüllülere ihtiyacımız olacak. En önemlisi İlimizde ve özellikle Fethiye ilçesinde bizimle beraber yaşayan yabancı uyruklu hemşerilerimizi de unutmadık.   Özellikle çoğunlukta olan İngiliz hemşerilerimiz ile birlikte çalışmaktayız ve her zaman bu konudaki  tecrübelerini, düşüncelerini ve fikirlerini dinlemeye ve ortak çalışmaya açığız. Beraber çok işler yapacağımıza inanıyorum.  Sözümü bitirmeden önce artık neredeyse her ailede bir Alzheimer hastası var olduğunu söyleyebilirim, dolaysıyla bu hastalığı iyi bilmemiz gerekir, bilgilenelim ve bilinçlendirelim” dedi.

249 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
BIST 1,1787
ALTIN 477,20

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle