Hoşgeldiniz  

ALLAH’IN RIZASINI KAZANMAK

4. M. Said Çelik | 07 Kasım 2018 | KöşeYazar

Allah’ın bir insana iman nasip etmesi, Rabb’imizin verdiği en büyük nimetlerden biri. Ancak bu nimete sahip olmayan insanlar şeytanın ve dünya hayatının boş aldatmalarına kanarak, Allah’ın rızasını kazanma amacından tamamen uzak bir hayat yaşarlar.

Bakıldığında bütün insanların günlük yaşamı ve yaptıkları işler birbirinin aynı gibi görünür. Ancak aralarında oldukça büyük bir fark vardır. Bu, insan hayatına dair çok önemli bir gerçektir ve iman etmeyen insanlar bu gerçeği kavrayamazlar. Söz ettiğim gerçek, Allah’a iman etmenin inananlar üzerinde oluşturduğu güzelliklerdir. Gerçek mutluluğu elde edebilmenin ve kalbin tatmin olmasının tek yolu, Allah’a iman etmek ve O’nu anmaktır. Bu sırrı Allah, Kur’an’da tüm insanlara haber verir;

“ … Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah’ın zikriyle mutmain olur.” (Rad Suresi 28)

Yaşanan mutsuzluklardan ve stresten, ancak Allah’ın rahmeti ve kulları üzerindeki lütfu iyice kavrandığı ve iman ahlakı yaşandığında kurtulunabilir. Dünya hayatından ancak bu şekilde gerçek anlamda zevk alınabilir ve güzelliklerin değeri tam olarak anlaşılabilir.

Mesela; çimlenen bir tohumda filizlerin yerçekimine uygun hareket ederek güneş ışığına doğru büyümesi, köklerin ise yerçekimine uygun hareket ederek toprağın içlerine doğru ilerlemesi, yani bir bitkinin iki ayrı organının birbirine tamamen zıt yönlere doğru büyümeleri oldukça düşündürücü bir olaydır. Nasıl olup da hem kökler hem de filiz hangi yöne gideceklerini bilmektedir? Bu arada dalların kalınlaşıp, su ve mineralleri yerçekimine rağmen yukarıya taşıyacak bir sisteme sahip olması, hayranlık verici bir olaydır. Bitkinin dallarından taze yeşil yapraklar çıkmasında, yaprakların arasında muhteşem renklerde ve eşsiz kokularda çiçeklerin oluşmasında ve sonrasında insan için özel yaratılmış meyvelerin heyecan verici bir olağanüstülük vardır.

Allah, eşsiz yaratma sanatıyla, bütün bu mucizeler için ise, tahta parçası görünümündeki küçücük bir tohumu sebep kılmıştır. Yaratılmış bu eşsiz güzelliklerin farkına varabilmek için, bunları takdir edebilecek bir anlayışa sahip olmak gerekir. Bunu gerçek manasıyla anlayabilecek olan insanlar da sadece iman edenlerdir. Çünkü iman edenler, gördükleri her detayın Allah’ın eşsiz ve benzersizyaratma sanatı olduğunun bilincindedirler.

İman eden bir insanın gün içindeki yaşantısının, görünüşte diğer insanlardan çok farklı olmadığından söz etmiştim. Ancak inanan insanın yaşamını farklı kılan, tüm işlerini Allah’tan korkarak ve vicdanını kullanarak yapmasıdır. O, her an Allah ile birlikte olduğunu ve gerçekte hoşnut edilmesi gereken tek varlığın Allah olduğunu bilir. Tüm davranışlarını, yaşam tarzını Allah’ın rızasını kazanmak amacı ile planlar ve kesin bir bilgiyle ahirete iman eder. Dünya hayatının yaşanılacak asıl yer olmadığının, sonsuz ahiret hayatı ile kıyaslandığında çok kısa ve geçici bir süreç olduğunun bilincindedir.

İman edenler, yaşadıkları imtihan ortamında zorluk gibi görünen olayların, sadece dünya hayatının bir parçası olduğunu ve Allah tarafından kendileri için bir hikmetle yaratıldığını bilirler. Eğer dünya hayatlarını Allah’ın istediği gibi yaşarlarsa, sonsuz ahiret hayatında Rabb’imizin hoşnutluğunu kazanmış olarak cennette olmayı umarlar. Bu da sonsuz zamanlar boyunca güzellikler, nimetler ve hepsinin üstünde Allah’ın rızasını kazanmış olarak yaşamak demektir…

Selam ve Dua ile …

Köşe Yazarı: M. Said Çelik

saidcelik-300x219d

 

 

 

73 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle