Hoşgeldiniz  

ALLAH VAR HER ŞEY VAR. M. SAİD ÇELİK

4. M. Said Çelik | 01 Kasım 2018 | KöşeYazar

“Allah’tan ancak âlimler hakkıyla korkar.” (Fatır suresi 28) buyuran Mukaddes Kitabımız, imanın bir bilgi neticesi olduğunu beyan etmekte ve yaşadığımız şu kâinat sarayının Allah’ı tanıtacak delillerle dolu olduğunu birçok ayetiyle bizlere haber vermektedir.

Kurtuluş kaynağımız Kur’an-ı Kerim, Allah’ı tanıtırken içinde yaşadığımız varlık âleminin derinlemesine incelenmesini ister. Böylece Allah’ın rahmet, kudret, hikmet ve sanatının tezahürlerini dikkatlerimize sunar.

Evet, insan kalbiyle birlikte aklını ve bilgisini kullanarak yaratıcısını bilip tanıyabilir. Bir sanatkârın sanatkârlığını gösteren onun el emeği, göz nuru ve zihin teriyle ortaya koyduğu eserleridir. Biz Süleyman Çelebi’yi ihlâsla yazdığı Mevlidi’yle, Mimar Sinan’ı nakış nakış işlediği Selimiyesiyle, Gazali’yi ilmi derinliğiyle ortaya koyduğu ihya’sıyla, Mehmet Akif’i gözyaşlarıyla yoğurduğu İstiklal Marşıyla, Karahisari’yi kamış kaleminden dökülen hüsn-i hatlarıyla tanırız. Bu eserlerde göze çarpan derinlik, estetik, güzellik, mükemmellik onların sanatının büyüklüğü hakkında bize fikir verir. Demek ki, sanatkârı tanımanın yolu öncelikle onun eserlerini tanımaktan geçer.

Allah’ı tanımanın yolu da O’nun birbirinden mükemmel, birbirinden muhteşem bin bir çeşit eserlerini tanımaya çalışmaktan geçer. Bundan dolayı ana kaynağımız Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde kâinata ibret gözü ile bakmamız istenerek tefekkür çağrısı yapılmaktadır.

“Yeryüzünde türlü türlü renklerle, her çeşitten bitki ve hayvan olarak sizin için yarattığı daha neler var! Elbette bunda düşünen kimseler için alınacak ibretler var.” (Nahl suresi 13)

“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün sürelerinin değiştirilmesinde, insanlara fayda sağlamak üzere denizlerde gemilerin süzülüşünde, Allah’ın gökten indirip kendisiyle ölmüş yeri canlandırdığı yağmurda ve yeryüzünde hayat verip yaydığı canlılarda, rüzgârın yönlerini değiştirip durmasında, gökle yer arasında emre hazır bulutların duruşunda elbette aklını çalıştıran kimseler için Allah’ın varlığına ve birliğine nice deliller vardır.” (Bakara suresi 164)

“Evcil hayvanlarda da sizin için ibretler vardır. Onların içinden çıkan sütle sizi besleriz. Daha onlarda sizin için nice faydalar bulunur.” (Mü’minun suresi 21)

Bir eseri tanımak, bizi eserin ardındaki fiile götürür. Mesela Mimar Sinan’ın Selimiye Camisi, asırların eskitemediği muhteşem bir mimari eserdir. Bu eseri gördüğümüz zaman anlarız ki onu büyük bir sanatkâr, usta bir mimar inşa etmiştir. Çünkü bir mimari eser kendiliğinden ortaya çıkmaz; bir imar ve inşa faaliyeti sonucu meydana gelir. Demek ki her eserin ardında bir fiil vardır. Eserin güzelliği onu ortaya çıkaran fiilin güzelliği hakkında bize bir ölçü verir.

İşte, eser nasıl fiili gösteriyorsa fiil de faili, onu yapanı gösterir. Yani nasıl mabed adını verdiğimiz Selimiye eserinin ardında bir imar etme fiili varsa, bu fiilin arkasında da bir imar eden mimar ismi vardır.

Evet, kâinattaki her varlık bir eserdir. Hepsi de bir değil, birçok mükemmel faaliyetin neticesi olarak ve pek çok ilahi ismin tecellisiyle ortaya çıkmıştır. İnsan bu eserleri ne kadar dikkatli inceler, üzerinde tefekkür ederse onları yaratan yüceler yücesi Sanatkâr’ı o nisbette tanıyabilir.

Bir çiçek eserdir. Ağaç bir eserdir. Toprak bir eserdir. Bal arısı bir eserdir. Yıldızlar bir eserdir. Yağmur be bulutlar bir eserdir. İnsan bir eserdir.  Varlık âleminde gözle görünenden görünmeyene her şey bir eserdir. Ve bunların hepsinin arkasında kâinatı güzellikler içinde sarıp sarmalayan İlahi isimler ve sıfatların tecellileri parlar; Müzeyyin’den Musavvir’e, Muhyi’den Mumit’e, Kuddüs’ten Rezzak’a…

İşte, insanın da göz alabildiğine muhteşemliğin sergilendiği bu yeryüzü açık hava müzesine Kur’an’ın “İbret alın akıl sahipleri!” hitabı penceresinden bakıp Rabbi’nin bin bir isminin nakışlarını bir kitap gibi okuyup anlaması ve “Ancak sana kulluk eder; ancak Sen’den yardım isteriz.” (Fatiha suresi 5) diyerek O yüce Sanatkâra her dem kulluğunu takdim etmesi gerekmez mi?

Selam ve Dua ile…

saidcelik-300x219

 

63 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu FethiyeOscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle