Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Akan Banyo Tavanı Nedenleri

Erkan Ilik | 21 Ocak 2019 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi

 

banyo_tavanından_su_sizmasi

Akan banyo tavanı, özellikle eski binalarda yaşayan ev sahiplerinin yaşadığı problemlerden olmuştur. Akan banyo tavanı sorunu, özellikle eski tesisat hatlarına sahip dairelerde görülür. Banyo tavanının akması tamir edilmezse, tavan düşmesi gibi ciddi hasarlara neden olabilir. Bu nedenle banyo tavanında akma problemi yaşayan kişilerin sorunu bir an önce tespit etmesi gerekiyor. Ardından tesisat alanında uzmanlaşmış bir firmadan yardım alarak banyo tavanından gelen sızıntıları önleyip, ilerleyen dönemlerde oluşabilecek akan banyo tavanı sorununu da engellemiş olursunuz.

Akan banyo tavanı problemi, hem sizin hem de alt komşunuzun günlük hayatını olumsuz olarak etkileyecektir. Alt komşunun banyo tavanına akan sular, tavanın kabarmasına ve nemlenmesine neden olur. Akan tavan problemine erken müdahale edilmezse tavanda küflenme ve rutubet oluşacaktır. Ayrıca tavan akması sorunu gider borularının tesisatında oluşan bir çatlaktan kaynaklanıyorsa, her iki dairede de kötü bir gider kokusu problemi yaşanacaktır. Banyo tavanı akması durdurulamazsa diğer odalara ve duvarlara da sıçrayabilir. Bu da evi yaşanmaz hale getirecektir. Akan banyo tavanı problemine en kısa sürede müdahale edilmelidir. Ayrıca bu sayede hem tadilat sırasında oluşabilecek masraflar minimuma indirilmiş olunur.

Akan Tavan Nedenleri

 

  • Banyo ve mutfak evin en çok kullanılan odalarındandır. Bu odalarda su tesisatının özel olarak tasarlanmış olması, banyo ve mutfakta yaşanabilecek su akması problemlerini de arttıracaktır.
  • Akan banyo tavanının başlıca nedeni, üst dairenin tesisatında olan su kaçağı problemidir. Su borularında oluşan çatlak ve kırıklar, su sızıntısına ve su kaçağına neden olacaktır. Banyolarda özellikle duş, klozet ve lavabonun altıdaki su boruları hasar görür. Tesisattan sızan su alt dairenin tavanında kabarma yapacaktır.
  • Akan banyo tavanının bir diğer nedeni fayansların işlevlerini yitirmiş olmasıdır. Banyo fayanslarını birbirine tutturmak için kullanılan derz dolgular zamanla eskir ve yapıştırma işlevini yitirir. Duş, klozet ve lavabodan banyo zeminine sıçrayan sular, fayansları yapıştıran derz dolguların kalkmasına neden olur. Derz dolguların yerine fayans aralarında biriken sular, bir alt dairenin tavanına akmaya başlayacaktır.
  • Banyodaki fayansların birleşmesini sağlayan derz dolgusunu eriten bir diğer etmen, temizlikte kullanılan çamaşır suyu, tuz ruhu gibi temizleyici kimyasallardır.
  • Su kaçağı gider sularından kaynaklanabileceği gibi, temiz su tesisatının zarar görmesi ile de oluşabilir. Temiz su tesisatındaki boruların çatlaması ya da kırılması ile su sızıntısı oluşur. Su kaçağı ya da su sızıntısı problemi tamir edilmezse, tavanın akmasına neden olacaktır.
  • Kalorifer tesisatında problem olması su kaçağına ve ardından tavan akmasına neden olacaktır.
  • Şehir şebeke hatlarının sürekli olarak kesinti yapması, tekrardan gelen suyun tazyikli olmasına neden olacaktır. Bu durum tesisattaki su borularına zarar verebilir.
  • Yeni yapılan binalarda akan banyo tavanı problemi az görülür. Bunun nedeni tesisatın yeni ürünler ile yapılmış olmasıdır. Ancak binanız yeni olduğu halde tavan akması problemi yaşıyorsanız, bina tesisatı yanlış yapılmış demektir.
  • Akan tavan problemine yaşlı binalarda sıklıkla rastlanılır. Bunun nedeni eskimiş su tesisatı ve çürümüş su borularıdır. Su kaçağı problemi tek dairede görülebileceği gibi apartmanın tamamında da oluşabilir.

 

Akan Banyo Tavanı Çözümleri

Akan banyo tavanı çözümlerinin en garantilisi bir tesisat firması ile anlaşmaktır. Profesyonel tesisat firmaları deneyimli tesisatçılar ile çalışıp, son teknoloji elektronik cihazlar kullanırlar. Bu cihazlar sayesinde herhangi bir kırma işlemi yapılmadan, banyodan tavan akıntısına neden olan boru kolayca tespit edilebilir. Ardından su kaçağı olan borunun üzerindeki fayanslar sökülür ve yeni bir boru ile değiştirilir. Tesisat firması yeni bir boru taktıktan sonra, çıkardığı fayansı eski yerine koyacak ve eski görünümüne kavuşturacaktır.

Akan banyo tavanı problemini önlemek için evde uygulayabileceğiniz çözümler mevcut. Banyo temizliği sırasında tuz ruhu ve çamaşır suyu kullanımını azaltın. Ayrıca duş alırken ve ellerinizi yıkarken banyo zeminine su sıçratmamaya dikkat edin. Bu sayede banyo fayanslarını yapıştıran derz dolgunun erimesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak fayans aralarına yaptıracağınız derz dolgu da, banyo zemininden alt dairenin tavanına su sızmasını önleyecektir. Unutmayınız ki akan tavan problemi yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken alt dairenizdeki komşunuzu uyarmak. Ardından evdeki tüm su vanalarını kapatın, oluşabilecek hasarı minimuma indirmek.

Tavan akması problemine neden olan bir diğer faktör de kalorifer tesisatının problemli olmasıdır. Kalorifer peteklerinin dolmuş olması ya da kalorifer tesisatındaki kırıklar su kaçağına neden olacaktır. Problem kalorifer tesisatından kaynaklanıyorsa su kaçağına neden olan borular yenilenmelidir. Kalorifer peteklerinin içerisinde biriken kir, pas ve gider suları da tavan akmasına neden olabilir. Bu durumda petek temizliği yaptırılması gerekir. Tesisat firmaları kalorifer peteklerinin her birini, özel hazırlanmış bir kimyasal ile temizlerler. Sadece kalorifer peteklerinin değil, doğalgaz kombisinin de temizlenmesi gerekir. Doğalgaz kombisi uzun süre kullanıldığında içerisinde bir miktar su birikir. Biriken su tavan akıntısına neden olabilir. Bu yüzden doğalgaz kombisinin içerisinde biriken su, bir gıda borusu bağlanarak boşaltılmalıdır.

Detaylı bilgi için

https://www.bogazicitesisat.com/banyonun-tavanindan-su-akiyor/

145 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.