Hoşgeldiniz  
ford_940x100_courier

Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dt. Hamed Deveci/Diş Sıkma Hastalığı nedir?

Erkan Ilik | 11 Şubat 2019 | Genel, Güncel, gundem, Sağlık, Siyaset, siyasi

Birçok hastalığın önemli nedenlerinden biri olan stresin ve depresyonun, diş sıkmaya sebep olup çene ve dişlere zarar verdiği görülmektedir. Stres, depresyon veya dental problemlere bağlı olarak çiğneme kasları normalden fazla çalışabilmektedir. Hasta birey uyku sırasında veya gün içinde farkında olmadan dişlerini gıcırdatıyor ve/veya sıkmaktadır. Bunun sonucunda sabahları uyandığında veya gün içinde, çene ve yüz bölgesinde sebebini anlayamadığı bir ağrı duyabilmektedir.

 

Diş Sıkma Hastalığı Kimlerde Görülüyor? 

Diş sıkma hastalığı, kadınlarda daha çok olmak üzere yetişkin insanların önemli bir kısmında görülebilmektedir. Bireylerin hastalığın oldukça rahatsızlık veren semptomları ortaya çıkınca sorunu önemsemeye başlamaları hastalığın ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Hastalık ilerledikçe tedavisi de zorlaşmaktadır.

Dişlerde aşırı hassasiyet, kırılma ya da sallanma, dişlerde aşınma, yüz veya çene ekleminde ağrı ve çene fonksiyonlarında bozukluk bu hastalığın başlıca semptomları arasında yer almaktadır.

Diş Sıkma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın iyi değerlendirilmesi ve hastalığın temelinde yatan sebeplerin tedavi edilmesi, tedavinin en önemli kısmıdır. Diş sıkma ya da gıcırdatma hastalığının tedavisi özel apareyler veya botoks ile sağlanabilmektedir. Günümüzde Botoks uygulaması da diş sıkma tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Botoks, fazla güçlenmiş olan çiğneme kaslarını zayıflatarak eklemlere gelen gücü azaltmaktadır. Çene ve dişler üzerindeki baskıyı azaltan bu araçlar, diş sıkma davranışı sırasında çene ve dişlerde meydana gelebilecek zararları önlemektedir. Diş sıkma davranışının kontrol altına alınması ise tedavinin başka bir boyutunu oluşturuyor. Hastanın dental sorunlarının tedavi edilmesi, hastanın bilinçlendirilmesi ve gerekli durumlarda psikiyatrik destek alınması ile diş sıkma hastalığı kontrol altına alınabiliyor.

 

 

149 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
mutlaka okunmalı
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

Helvacıoğlu Fethiye * * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir © 2016 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.