Hoşgeldiniz  
...............................................................................................

50 Dakika Kalp Masajı Sonrası Hayata Döndü

Erkan Ilik | 05 Kasım 2019 | Beldeler, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

Kalp ve solunum durmasıyla aniden fenalaşan Cahit Temizkan, 50 dakikalık kalp masajı sonrasında hayata tutundu.Fethiye’de ikamet eden,  Ölüdeniz Belediyesi emekli imar müdürü 67 yaşındaki Cahit Temizkan, aniden fenalaşarak yere yığıldı. 112 ekiplerinin gelmesiyle kalbi ve solunumu durduğu tespit edilerek yapılan müdahalenin ardından vakit kaybetmeden Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’ne getirildi. Ani kalp ve solunum durmasıyla getirilen Cahit Temizkan, Acil Servis doktoru Gizem Şen, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Umur Dere ve Kardiyoloji Uzmanı Süleyman Aysel tarafından müdahale edildi.

“Doktorlar adeta zamanla yarıştı”

Doktorların 50 dakika süren çabasının sonuç vermesiyle Temizkan’ın kalbi yeniden atmaya başladı. Uzun süre kalbi atmayan Temizkan, kalp ritminin alınmasıyla birlikte yoğun bakım ünitesine alındı.

Kardiyoloji Uzmanı Süleyman Aysel: ”Hastamız ani kalp ve solunum durmasıyla hastanemize geldi. Ekibimizle beraber 50 dakikalık müdahaleden sonra çok şükür hastamızın kalbi yeniden atmaya başladı ve hastamız hayata tutundu” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti:“Yapılan müdahaleden sonra hastamızı yoğun bakıma ünitesine aldık. Aynı gece yoğun bakım ünitesinde hastamızda 12 kez ölümcül ritim bozukluğu gerçekleşti. Her seferinde elektro şok uygulaması yapılarak hastamıza müdahale edildi. Bu müdahalelerden sonra hastamıza, ritim bozukluğu gerçekleştiği durumlarda kendiliğinden devreye girebilen kalp pili (elektro şok) takıldı. Artık hastamız nerede olursa olsun ani ölümcül ritim bozukluğu ile karşılaştığında cihaz kendiliğinden devreye girerek kalp ritminin normale dönmesini sağlayacak.”  dedi.

Hayata yeniden tutunan Cahit Temizkan: “O gün her şey yolunda ve kendimde herhangi kötü bir durum hissetmiyordum. Dışarıya çıktım. Hatırladığım sadece aniden fenalaşıp gözümün kararmasıydı. Sonrasında öğrendiğimde, meğer kalbim ve solunumum durmuş. Gözümü açtığımda ise yaşıyor, nefes alabiliyor ve kalp atışımı hissedebiliyorum. Bu gerçekten büyük bir mucize. Bana ikinci bir hayatı tekrar bağışlayan, sağlık ekiplerine, Gizem Hanım’a, doktor Umur Bey’e, doktorum Süleyman Aysel’e ve hastane çalışanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki varlar.”  dedi.

 Haber/ Fotoğraf : Ayfer Kurt

 foto haber1_360x480 foto haber2_640x427

297 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 6,8666
EURO 7,7608
BIST 1,1292
ALTIN 397,06

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2019 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle