Hoşgeldiniz  
..................................................................................

1100 ÖĞRENCİ KONTENJAN FAZLASI OLACAK

Erkan Ilik | 11 Şubat 2020 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

1100 ÖĞRENCİ KONTENJAN FAZLASI OLACAK

Veli-Der Muğla Şubesi Fethiye  ve Fethiye Veli Platformu üyeleri açıklamada bulundular. Sınavla öğrenci alan okullar ile ilgili açıklamada bulunan Veli-Der Muğla Şubesi Fethiye  üyeleri; Fethiye özelinde bu yıl 3120 öğrenci 8. Sınıftan mezun olacak. Yaklaşık 1100 öğrencinin kontenjan fazlası olacağını tahmin ediyoruz, dediler.

 

“2017 YILINDAN BU YANA FAALİYET GÖSTERİYORUZ”

Veli-Der Muğla Şubesi Fethiye  ve Fethiye Veli Platformu üyesi Fehime Korkmaz Bingöl tarafından yapılan açıklamada “Bilindiği üzere, 2012-2013 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayan eğitim yasası ile eğitim sistemi temelden değişti. 2012 yılında eğitimde 4+4+4 sistemi uygulanmaya başlandı. O süreçte bu sistemin sakıncalı olduğunu öngören ve dile getiren,  eğitim sürecinin bütününe dair sorumluluk duyan, eğitime dair fikirlerini paylaşan, tartışan, çözüm yolları arayan velilerin bir araya gelmesiyle 2013 yılında Öğrenci Veli Derneği, kısa adıyla VELİ-DER kuruldu. Biz de VELİ-DER Muğla Şubesi olarak 2017 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bir taraftan eğitim sistemindeki sorunlara yanıtlar arıyor, bir taraftan nasıl katkı yapabileceğimiz üzerine kafa yoruyor, projeler üretiyoruz.

“O YIL OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLAR ŞİMDİ 8. SINIF OLDULAR”

2012 yılında 4+4+4 sisteminin en çok tartışma yaratan bölümü, 60 aylık henüz okul olgunluğuna erişmemiş çocukların 1. Sınıfa başlatılması oldu. Bu zorunluluktan aileler ancak çocuklarına “yetersizdir” raporu alarak kurtulabildi. Ama çocuklarının bu şekilde damgalanmasından endişe eden veliler ise çocuklarını 1. Sınıfa başlattı. Böylece 2012-2013 öğretim yılında 611 bin 517 “fazla” sayıda çocuk okullu oldu. İşte o yıl okula başlayan çocuklar şimdi 8. Sınıf oldular. Yani 8’nci sınıfta geçmiş yıllarda olduğu gibi 1 milyon 200 bin değil, yaklaşık 1milyon 800 bin öğrenci var. Bu çocuklar 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde liseye başlayacaklar. Bu, daha önceki yıllardan 611 bin 517 fazla sayıda çocuğun liseye başlaması demek. Aynı öğrenciler 2020 yılında yapılacak merkezi yerleştirme sınavı LGS’ye katılacaklar. LGS’ye katılımın yüzde 80’in üzerinde olduğu düşünüldüğünde, sınava yaklaşık 1milyon 600 bin öğrenci girecek. Bu anlamda bu yıl sınava girecek öğrenciler geçmiş yıllara göre 600 bin daha fazla olacak.

“1100 ÖĞRENCİNİN KONTENJAN FAZLASI OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ”

Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarına baktığımızda, 2019 yılında sınavla öğrenci alan okulların sayısı 1526, kontenjanları ise 139 bin 600 oldu. Şimdi gelecek 1 milyon 800 bin öğrenci için ne bu kontenjan yeterli gelecek, ne de liselerin kapasitesi. Fethiye özelinde bu yıl 3120 öğrenci 8. Sınıftan mezun olacak. Yaklaşık 1100 öğrencinin kontenjan fazlası olacağını tahmin ediyoruz.  Gerek PİSA sonuçlarında, gerekse üniversiteye giriş başarısında görülmektedir ki, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liselerinin diğer lise türlerine göre akademik başarısı daha yüksek öğrenci yetiştirmektedir. En son sırada ise İmam Hatip Liseleri yer almakta. Bu nedenledir ki mesleki olarak da çocuklarımıza fazla bir gelecek vaat etmeyen İmam Hatip Liseleri ilçemizde de daha az tercih edilmekte, yıllardır kontenjanlarının çok altında bir kapasite ile eğitim ve öğretim faaliyetini sürdürmektedir. İmam Hatip Liselerinin kontenjanlarının talebin üstünde tutulmasında ısrar edilmesi nedeni ile, veliler özel okulları ya da açık liseleri tercih etmek zorunda kalmıştır.

“ÇOCUKLARIMIZ İKİLİ EĞİTİM EZİYETİ ALTINDA EZİLMEKTEDİR”

Bunun yanında Türkiye genelinde LGS başarı sıralamasında birinci Muğla İlinin eğitimde başarılı bir ilçesi olan Fethiye’de, sınavla yerleşilen bir Anadolu Lisesi bulunmaması Fethiye’ye yakışmamaktadır. Ayrıca bazı okullarda ne yazık ki çocuklarımız ikili eğitim eziyeti altında ezilmektedir.  Çocuklarımızın sağlığı ve eğitiminin etkinliği için tüm okullarda ikili eğitim bırakılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı Fethiye’de bulunan liselerin 2020 kontenjanları konusunda çalışmaların sürdüğünü bildirmiştir. Fethiyeli veliler olarak 2020-2021 öğrenci yılında lise kontenjanları belirlenirken velilerin beklentilerinin dikkate alınmasını, Fethiye’de sınavla öğrenci alan bir Anadolu Lisesi açılmasını ve ikili eğitimin kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

394 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,3345
EURO 8,6215
BIST 1,1730
ALTIN 475,65

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle